Taşlar Hakkında Bilgi

Write By: usat Published In: Faydalı Bilgiler Hits: 559

Taşlar Hakkında Bilgiyi bu sayfamızdan öğrenebilirsiniz. 

ANDEZİT TAŞI

Selçuklu'lardan günümüze kadar yapı sektörünün gözde 'yapı taşlarından' biri. Artık dekorasyon uygulamalarının olmazsa olmazı...

Yollarda, kaldırımlarda, duvarlarda ve birçok alanda kullanılan dekoratif taşlar her zaman dikkatimizi çekmiştir.
Yapı sektörünün vazgeçilmezleri arasında yer alan taşlardan biri olan Andezit taşı, ülkemizde yaygın olarak kullanılan dekoratif taşlar arasında mermerden sonra başı çekiyor. Anadolu medeniyetlerinde yaygın olarak kullanılan ve günümüze kadar birçok alanda kullanımını gördüğümüz Andezit taşı, volkanik hareketlerle oluşmuş kor kayaç taşlarıdır.

En fazla İç Anadolu Bölgesi’nde üretiliyor. kayseri de başı çeken Andezit’e, bu sebeple ‘Kayseri taşı’ diyenler de var. Üretildiği bölgenin doğal özellikleri ve madenin yaşına göre renkleri de farklılık gösteren Andezit taşları genel olarak gri ve lila tonları üretilebiliyor.

Andezitler daha çok kaldırımlar başta olmak üzere merdivenlerden dış duvar kaplamalarına kadar birçok alanda kullanılıyor ve kullanım alanları giderek yaygınlaşıyor. Andezitlerin bordür uygulamalarına da sık rastlanıyor. Andezit taşlarından kabartmalar, desenler ve dekoratif uygulamalar yapılabildiği için kullanım alanları da giderek artıyor.
Bazen bir çeşmede desenli bir kemer yapılabilirken, tarihi bir binada Osmanlı tuğrası da işlenebiliyor. Yapı çeşitliliğine göre Andezit taşını işleyenlerin hayal dünyasının kapasitesiyle dekoratif özelliklerini artırmak mümkün.

BAZALT  TAŞI

Bazalt, volkanik kaya kütlelerinden biri. Siyah renkte ve keşif yığınlar halindedir. Bu sütunlar, mağma akıntılarının soğuyup büzülmesinden ileri gelmiştir. Sert ve dayanıklı bir taş olduğundan kaldırım, yapı taş, köprü malzemesi olarak kullanılır. Dünyadaki teknolojik ve bilimsel gelişmeler insanlarda çevre bilinciyle birlikte daha sakin ve doğal ortamlarda yaşama arzusunu ve özlemini doğurmaktadır.

Son yıllarda ülkemizde özellikle büyük şehirlerde ve turistik yörelerde, hem yapılarda hem de topluma açık ve kapalı alanlarda doğal taşlar kullanılmaya başlamıştır. Aşınma ve iklim şartlarından en az etkilenmesi nedeniyle BAZALT tercih edilme sırasında, önde gelen doğal taştır. Yakın gelecekte vazgeçilmez olacağı kesin gözle bakılan BAZALT'ın kullanım alanı her geçen gün genişlemektedir.

BAZALT değişik kalınlık ve ölçülerde mimari yapıların her safhasında, alt ve üst yapıda, zemin ve cephe kaplamalarında, şehir içi yollarda, kaldırımlarda ve bahçe düzenlemesinde kullanılmaktadır.

- Bazalt Taşı raylı yollarda kalerin yerini çoktan almaya başlamıştır.
- Cam-Seramikte ve mineral tabanlı yalıtım sistemlerinde kullanılmaktadır.
- BAZALT taşı ısı depolama yöntemi ile ev ısıtmada pratik ve ekonomik yöntem olarak tercih edilmektedir.

TÜF TAŞI

Kelime anlamıyla yanardağların püskürttüğü kül, kum ve lav parçacıklarından oluşan genellikle açık renkli hafif gözenekli bir tür çökelti taşı olan, doğal bir yapı malzemesidir.

Tüf Taşı ocaktan çıkarıldığında yumuşak bir yapıda olup; hava, rüzgar ve güneş ile temas etmesi sonucunda sertleşerek doğal bir yapı malzemesine dönüşmektedir. Sahip olduğu doğal ve volkanik özelliklerden dolayı son derece sağlam yapılar inşa edilmesine ve ciddi bir ısı yalıtımına olanak sağlamaktadır.

Tüf Taşı kullanılan yapılarda demir kullanılmaması, iç ve dış cephelerde sıva, badana ve benzeri uygulamalara gereksinim duyulmaması gibi avantajlarla beraber kullanılan mekanların kışın sıcak, yazın serin olmasına katkı sağlamaktadır. Uygulandıktan sonra günden güne taşların birbirine kenetlenesi ile yapıyı daha da sağlamlaştırma özelliğine sahiptir.

Yapılarda geniş bir kullanım alanına sahip Tüf Taşı, ana taşıyıcı yapı, mimari eleman ve süsleme elemanı olarak iç ve dış mekanlar da kullanılmaktadır. Dekoratif bir görünüm kazanabilen Tüf Taşı duvarlar, kemerler, sütunlar ve bahçelerde görsel bir zenginlik olarak da kullanılmaktadır.

Mevsim şartlarına göre değişebilen renklere sahip Tüf Taşı yapılara verdiği doğal canlılık sayesinde iç ve dış mekanlar da kullanımı giderek artmaktadır.

Volkanik tüf taşı’nın üstün yönleri ve kullanım alanları

Volkanik tüf taşı kullanım alanlarını etkileyen çok sayıda faydalı özelliğe sahiptir;
• Hafif bir taştır.Özgül ağırlığı düşüktür.
• Doğaya uyumlu zengin renk çeşitliliğine sahiptir.

Tags: